DŮM KAMENNÁ LHOTA
AUTOR: MgA. Jan Žaloudek
TYPOLOGIE: Bydlení
FORMA: Novostavba
INVESTOR: Soukromá osoba
LOKALITA: Kamenná Lhota u Borotína
STAV: Studie - Projekt
ROK: 2019 - 2021
MĚŘÍTKO: 150m²
KONTEXT
Stavební pozemek byl původně součástí zámku Kamenná Lhota, který je jedním z nejmenších barokních zámeckých areálu v Čechách. Pozemek má dvě části. První, stavební část, je bývalý hospodářský dvůr na vyvýšené terase pod zámkem a obsahuje ruinu barokního statku. Z původního hospodářského objektu zbylo pouze torzo zdí stodoly a stopa základů podélného objektu chlévů pro dobytek. Druhá část pozemku, zahrada s ovocnými dřevinami a vzrostlými stromy, se nachází níže pod dvorem a otevírá se do krajiny. Zámecký areál i přilehlá obec vyzařují charakter jihočeské venkovské architektury s čitelnými formami původních hospodářských dvorů a zahrad.
FORMA
Návrh respektuje tradiční formu jednopodlažního domu se sedlovou střechou a cituje tvarosloví lokálních hospodářských objektů. Perforované zdivo s otvory pro prostup světla a vzduchu, které lze nalézt v okolních historických objektech, je hlavním výrazovým prostředkem stavby. Slouží jako slunolam v jižní štítové stěně a jako vzor dřevěných stínících panelů na ostatních fasádách. Kompaktní forma domu je z každé strany prostoupena nikami, které vytváří vstupní zádveří a pobytové lodžie s možností zastínění.
ORIENTACE
Dům je orientován přibližně v ose světových stran. Jeho poloha kopíruje půdorysnou stopu jednoho z původních hospodářských objektů. Západní fasáda s nikou hlavního vstupu je uzavřena pohledům směrem od zámku a sousedních objektů. Východní fasáda se otevírá do ovocné zahrady a poskytuje panoramatický výhled a volný vstup do zahrady a krajiny z hlavního společenského prostoru i ložnice. Jižní fasáda s perforovaným štítovým zdivem zprostředkovává kontakt vnitřního prostoru se dvorem a prostorem ruiny bývalé stodoly. Zaklenutá nika v severní fasádě přináší světlo do ložnice, koupelny a technické místnosti a svým tvarem cituje zakřivené formy nedalekého barokního zámku.
MATERIÁLY
Použité materiály respektují lokální charakter okolních staveb i krajiny. Nosná konstrukce domu je z keramického zatepleného zdiva v kombinaci s železobetonovými prvky. Bílá vápenná omítka fasády navazuje svým odstínem a hrubší strukturou na okolní objekty. Střešní krytina je z pálených tašek bobrovek. Všudypřítomný kámen, obsažený i v názvu obce, je použit na dláždění dvora a konzervaci ruiny stodoly a navazující kamenné zdi. Dřevěné stínící panely jsou z neošetřeného českého modřínu. Kovové detaily zábradlí a venkovního mobiliáře jsou z cor-tenové ocely.
ZAHRADA A KRAJINA
Pozemek je ohraničen rozpadlou kamennou zdí, která vytváří hranici mezi zahradou a okolní krajinou. Na mnoha místech je však tato hranice skoro nečitelná a krajina se tak plynule přelévá do zahrady. Tento moment prostupu volné krajiny do zahrady by měl být patrný v celém charakteru pozemku. Horní stavební část, v blízkosti domu a ruiny, by měla být pojednaná jako divoká, neudržovaná zahrada se zónami pro vaření, odpočinek, pěstování plodin a trávení volného času, které budou navzájem propojené subtilními komunikacemi. Pouze prostor dvora přímo před vstupem bude otevřený a vydlážděný kameny. Jasná a čitelná forma domu s bílou fasádou tak bude vytvářet kontrast s bujnou a divokou vegetací, která bude poskytovat stín a zadržovat vlhkost v letních měsících. Ve spodní části pozemku je koupací jezírko a ovocný sad, který plynule přechází do jihočeské krajiny.
Další práce
Domek na viniciArchitektura
Roztoky přístavbaArchitektura
Vinařství TrojakshvilliArchitektura
Cinemart OfficesArchitektura
Dům Kamenná LhotaArchitektura
Klamovka PodkrovíArchitektura
Řadička SolidaritaArchitektura
Dům Zadní TřebaňArchitektura
Dům Stvolínecké PetroviceArchitektura
Stezka kralickoArchitektura
Zemědělský areál PelinyArchitektura